14:37 - 22 Aralık 2014 Pazartesi
ONLİNE HESAPLAMA ( BAĞKUR NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM HESAPLAMA SİSTEMİ )

Bağkur borç ödeme

         İsteğe bağlı emeklilik sistemi olarak kullanılan ve ülkemizde en yaygın sosyal güvenlik kurumlarının başında gelen bağkur, düzenli olarak yatırıldığı zaman iki çeşit emeklilik imkanı sunmaktadır. Bunlardan birincisi 15 yıllık prim yatırılması, diğerinde ise 25 yıllık sigorta priminin yatırılması olarak görülmektedir.

Ancak her ikisinde de unutulması gereken konu yaş haddinin doldurulması zorunluluğudur. Günümüzde yaş haddi 65 olarak belirlendiği için isteğe bağlı emekli olmak isteyenlerin maksimum 25 yıllık prim yatırması ve 65 yaş haddini de beklemesi gerekecektir. Tüm bunların yanında yine kesintili olarak bağkur primlerini yatıran ve arada oluşan boşluklardan ötürü kuruma karşı borcu olan vatandaşlarımız da bağkur borç ödeme işlemlerini yerine getirerek geçmişe dönük olarak bağkur primlerini yatırarak bu borçlarını ödemelidirler.

Bilindiği gibi çeşitli sebeplerden ötürü kişiler bağkur primlerini düzenli olarak yatıramayabilirler. Bu sebeple geçmiş döneme ait yatırmamış oldukları sigorta primleri belirli bir süre sonra ekstra bir borç olarak karşılarına çıkmaktadır. Arada kalan dönemler için bağkur borç ödeme yapılmadığı sürece kişiler isteğe bağlı emeklilik sistemi olan bağkurdan emekli olamayacağı için, bu konuda mümkün olduğunca hassas davranmak ve geçmişe dönük bağkur borçlarını ödemek gerekmektedir. Bağkur borçlarını ödemek için aşağıdaki linke tıklamanız gerekmektedir.  


Konuya Aşağıdaki Alandan Yorum Yapabilirsiniz

(Lütfen argo kelimeler kullanmayınız ve küfür içeren cümleler kurmayınız. Aksi taktirde yorumunuz yayınlanmayacaktır.)